روش های نقاشی ساختمان

با توجه به نزدیک شدن ایام عید و خانه تکانی، یکی از عوامل تاثیر گذار بر زیبایی خانه نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی منزل می باشد  که علاوه بر تمیز شدن دیوارها موجب نو شدن محیط خانه و ایجاد تنوع خواهد شد.

انواع نقاشی ساختمان

روش های رایج نقاشی ساختمان

امروزه هم تنوع رنگ بسیار زیاد شده است و هم روش ها و متریال‌های اجرایی نقاشی ساختمان بسیار متنوع شده، رایج ترین آنها نقاشی ساختمان با رنگ های روغنی و پلاستیک و اکلیریک است که به وسیله قلمو، غلتک و پیستوله اجرا می‌شود.

 

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی:

در بازار دو نوع رنگ روغنی مات و براق وجود دارد. البته رنگ روغنی مات هم تا حدودی خاصیت براق بودن در آن مشهود می‌باشد. از قدیم این رنگ طرفدار زیادی داشته به دلیل اینکه قابل شست و شو بوده ولی امروزه بخاطر معایبش و جایگزین شدن رنگ های جدید برای مصارف خانگی خیلی طرفدار ندارد. یکی از عیب های رنگ روغنی نشان دادن عیب های گچ کاری و بتونه کاری زیرکار است رنگ روغن در بازسازی خانه به دلیل اینکه نور را منعکس میکند و تمام پستی بلندی های کوچک و بزرگ دیوار را نشان می‌دهد. عیب دیگر این رنگ تغییر رنگش در دراز مدت است که رو به زردی می‌رود. عیب دیگر سرعت خشک شدن آن است که حدودا 24ساعت طول میکشد تا کامل خشک شود. از دیگر مشکلات این نوع رنگ ها این است که بوی زیادی دارند.

با همه این تفاسیر، این رنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل جوی برای نقاشی دیوارهای خارجی و چوب و آهن و… مناسب است.

 

نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک:

پایه‌ی رنگ پلاستیک، از لاتکس است و حلالش آب است. در بازار رنگ پلاستیک و رنگ نیمه پلاستیک موجود است. رنگهای پلاستیک در مقابل آب مقاومند ولی قابل شست و شو نیستند، هرچند که در تبلیغات به رنگهای قابل شست و شو معروفند. این رنگ ها کیفیت خیلی بالایی ندارند و به همان نسبت دارای قیمت پایین تری نیز هستند، بیشتر برای سقف مناسب هستند، رنگ‌های پلاستیک در بازسازی ساختمان، خیلی زود خشک می‌شوند و کاملا بدون بو هستند، این رنگ ها، به دلیل غلظت بالای آنها، نیاز به زیر سازی( بتونه کاری) ندارند مگر در مواردی که خیلی پستی بلندی دیوار زیاد باشد. یکی از نکات جالب در مورد این رنگ این است که می‌توان در هنگام اجرا طرح های زیبایی بر روی آن انداخت.

 

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک:

رنگ اکریلیک در واقع فواید رنگ روغن و پلاستیک را جمع کرده است، هم مثل رنگ روغنی قابل شست و شو است هم مثل رنگ پلاستیک بر پایه آب است و در یک ساعت خشک میشود. رنگ اکلریلیک دارای تنوع رنگی زیادی است، دوامش از هر دو نوع رنگ بالا بیشتر است و بهترین گزینه برای نقاشی منزل بشمار میرود.

رنگ اکرلیک را میتوان با استفاده از قلمو ، قلطک ، پیستوله و یا ابزارهای دیگر مورد استفاده قرار داد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید